تاثیر ترکیبات ویتامین C بر روی پوست چیست؟ 

ویتامین C یکی از ويتامين های محلول در آب است که بدن روزانه به  حداقل 75 تا 100 میلی گرم از این ويتامين  نیاز دارد که باید  به صورت روزانه  از طریق رژیم غذایی دریافت شود چرا که بدن انسان نمی تواند ویتامین C بسازد یا آن را در بافت ها ذخیره کند.

 این ویتامین اثر آنتی اکسیدان دارد، در حفاظت و سلامت پوست و لثه و استحکام  استخوان و مو نقش دارد، باعث ارتقا سیستم ایمنی بدن و عملکرد بهتر آن می شود و در تنظیم برخی هورمون ها نیز اعمال اثر میکند، اما ويتامين C بصورت موضعى هم  داراى فوايد بسيارى براى پوست مى باشد كه از مهمترين آنها ميتوان به نكات زير اشاره كرد:

1- تولید کلاژن

ساخت کلاژن يكى از مهمترين ویژگی های ذاتی پوست است و از علل مهم سفتى و قوام پوست است  و با افزایش سن ساخت کلاژن کاهش می یابد. ویتامین C موضعی می تواند موجب تحریک کلاژن سازی شود و همچنين كيفيت كلاژن را افزایش داده و از اين طريق علائم پیری مثل چروک های پوست را كاهش مى دهد.

2- محافظت از آفتاب

 ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است كه در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید از پوست محافظت می کند. با وجود اینکه ویتامین ث  نمی تواند از پوست مانند ضدآفتابى با SPF مناسب مراقبت کند اما آسیب ناشى از راديكالهاى آزاد را به حداقل می رساند. توصيه مى شود پس از استفاده از ويتامين سى از ضد آفتاب  نیز استفاده شود. ویتامین ث می تواند علائم آسیب پوستی ناشی از آفتاب شامل اختلالات رنگ یا همان کک و مک و ملاسما و چروک ها را بهبود بخشد.

3- روشن کنندگی پوست

ویتامین ث به صورت موضعى می تواند هایپرپیگمانتاسیون ولک های ناشی از افزایش سن  را درمان کند. سرم ویتامین ث به عنوان لایه بردار طبیعی عمل کرده و باعث روشن شدن پوست می شود .علاوه بر این ویتامین ث موضعی می تواند قرمزى و التهاب  پوستی ناشی از آفتاب را كم كرده و حتی می تواند شمار سلولهای آسیب دیده در اثر آفتاب سوختگی را كاهش دهد.

منبع :  دکتر رویا ساعد متخصص پوست، مو و زیبایی