همکاری ایران و پاکستان در حوزه دارو

به گزارش ایسکانیوز، دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاحیه سومین نشست فنی و مشاوره ای شورای منطقه شرقی سازمان جهانی بهداشت که صبح امروز در تهران برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای مهم سفر اخیر خانم سائره افضل تارر، وزیر خدمات بهداشتی، مقررات و همکاری های پاکستان به ایران، گفت: یکی از مسائلی که همواره در دیدار دو وزیر مورد بحث بوده است، موضوع همکاری در سازمان های جهانی به خصوص سازمان بهداشت جهانی و سازمان های مرتبط با سلامت در جهان است.

وی در ادامه با اشاره به علاقمندی افضل تارر جهت همکاری مشترک در زمینه های اولویت دار در حوزه سلامت برگرفته از پتانسیل های دو کشور، افزود: امیدواریم این گونه دیدارها منجر به تسریع در اجرایی شدن تفاهم نامه های امضا شده شود و دستاوردهای ارزشمندی برای دو ملت داشته باشد.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه ملی ایران در حوزه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر از سوی سازمان بهداشت جهانی جزء 10 برنامه برتر دنیا شناخته شده است، گفت: ایران تجربیات موفقی در ادغام خدمات بهداشتی، درمانی و استفاده از دانشگاه های علوم پزشکی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی داشته است.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: همکاری ایران و پاکستان در حوزه دارو در دستور کار قرار گرفته و به منظور جلوگیری از قاچاق دارو و به ویژه داروهای تقلبی که در پاکستان ساخته و به کشورهای مجاور صادر می شود، برنامه های مشترکی از سوی دو کشور در حال انجام است.

به گفته دکتر حریرچی هماهنگی مرزی برای کنترل بیماری های واگیر برای دو کشور مهم است چراکه می تواند از ورود بیماری های مسری و بیماری های مشترک انسان و دام و واگیر به ایران پیشگیری کند.

قائم مقام وزیر بهداشت در پایان، به امضای تفاهم نامه همکاریهای مشترک در حوزه سلامت توسط وزیر بهداشت کشورمان با همتای خود در کشور پاکستان (در حاشیه سفر رییس جمهوری به اسلام آباد) اشاره کرد و گفت: برنامه عملیاتی تفاهم نامه مذکور در تهران در حاشیه سفر اخیر خانم سائره افضل تارر امضا شد و امیدواریم که با حمایت ها و مساعدت های ایشان، برنامه عملیاتی هر چه سریعتر اجرایی شود.