مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف کشور گفت: ایران با 90 هزار ذخیره سلولی خون بند ناف بالاترین ظرفیت ذخیره را در خاورمیانه دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، مرتضی ضرابی افزود: با توجه به موقعیت ایران تلاش می شود علاوه براینکه نمونه خون بند ناف از سایر کشورها گرفته نشود زمینه ارسال نمونه مورد نیاز با استانداردهای خاص نیز از ایران به دیگر کشورها فراهم شود. وی تاکید کرد: به همین دلیل هر اندازه ذخیره سلولی این مرکز افزایش یابد شانس پیدا کردن نمونه و خروج ارز از کشور و نجات بیماران نیز روان تر می شود.

ضرابی با اشاره به اینکه در چند سال گذشته سلول های بنیادی و ذخیره آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است گفت: دانش سلول های بنیادی به عنوان انقلابی در عرصه خدمات پزشکی به شمار می رود. وی بیان کرد: با توجه به پیشرفتی که در بخش سلول های بنیادی صورت گرفته به سمتی که سلول درمانی به نوعی بتواند مکمل دارو درمانی در درمان بسیاری از بیماری های بدخیم قرار گیرد در حرکت هستیم.

ضرابی یادآور شد: بانک خون بند ناف در کشور از سال 1384 توسط پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی راه اندازی شد و از این میزان ذخیره ای که انجام شده بیش از 20 پیوند برای بیماران مبتلا به بیماری های بدخیم به ویژه آنهایی که منشا خونی دارند مانند تالاسمی، انواع سرطان های خون، بیماری های مادرزادی و نقص سیستم ایمنی انجام شده است.

ضرابی اضافه کرد: خانواده هایی که در آستانه تولد فرزند هستند اگر می خواهند نمونه خون بندنافشان ذخیره سازی کنند بایستی در ماه آخر بارداری به بانک خون بند ناف مراجعه یا تماس بگیرند. وی بیان کرد: هم اکنون در ایران با هماهنگی لازم در زمان انجام زایمان خونگیری از بند ناف در فاصله زمانی کوتاه بعد از زایمان انجام می گیرد تا با تولید نوزاد نمونه خون را در 5 تا 10 دقیقه جمع کنند زیرا با گذشت زمان بیشتر خون لخته و امکان جمع آوری آن از بین می رود.