روش جدید قطع خونریزی داخلی 

به گزارش بهداشت نیوز، خونریزی داخلی یک وضعیت پزشکی بسیار حاد است. محققان دانشگاهITMO  برای حل این مشکل راهکار جدیدی یافته اند. در این روش نانوذراتی تولید می ‌شوند که متشکل از آنزیمی به نام ترومبین هستند. این نانوذرات زمانی که در تعامل با پروتئینی به نام فیبرینوژن قرار می‌گیرند، ساختار لخته‌ های خون را تحریک می‌کنند.

محققان در تست آزمایشگاهی این مدل دریافتند نانوذرات تا زمانی که به طور یکنواخت در رگ‌ های خونی گردش دارند، باعث ایجاد لخته نمی‌ شوند. در واقع آنزیم درون یک ماتریس متخلخل معدنی با خاصیتی مغناطیسی پیچیده شده است و ترومبین تا زمانی که در این ماتریس وجود دارد، نسبت به زمانی که آزاد است، فعالیت کمتری دارد. زمانی که جراحتی اتفاق می‌افتد و خونریزی آغاز می‌شود، یک شات فیبرینوژن اضافه می‌شود تا فعالیت ترومبین افزایش یابد و خون در محل آسیب دیده به منظور قطع خونریزی، لخته شود. این روش 6.5 برابر سریعتر از موارد دیگر است و حدود 15 برابر خون کمتری از دست می ‌رود.

محققان امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند داروهایی تولید کنند که حاوی نانوذرات مغناطیسی است و با استفاده از میدان مغناطیسی، به سمت محل جراحت هدایت می‌شوند. محققان در تلاشند تا اندازه این ذرات را کوچکتر از 200 نانومتر نگه دارند؛ چراکه اندازه بزرگتر کارایی لازم را ندارد.