روش جدید درمان اگزما

به گزارش بهداشت نیوز، محققان بیمارستان کودکان بوستون به روش جدیدی برای درمان اگزما دست یافتند، در این روش به جای داروی های استروئیدی، از یک روش طبیعی برای مقابله با حمله آلرژیک استفاده می‌ شود.

روش های کنونی درمان اگزما با استفاده از داروهای استروئیدی علاوه بر هزینه بالا، دارای عوارض جانبی است. اگزما به التهاب پوست گفته می شود که معمولا با قرمزی، پوسته پوسته و ضخیم شدن پوست همراه است. عوامل محیطی مانند عدم وجود رطوبت در بروز و تشدید اگزما موثر است. تماس پوست با صابون های عطری، مواد تحریک کننده مانند الکل و لباس های پشمی و تنگ نیز باعث افزایش علایم اگزما می شوند. بیماران مبتلا به اگزما به عفونت‌های باکتریایی، قارچی و ویروسی حساس هستند و در برخی موارد اگزما منجر به آلرژی یا آسم می‌شود.

التهاب اگزما ناشی از پاسخ‌های ایمنی «نوع 2» است که توسط فعال‌ سازی سلول های ILC2 و لنفوسیت T کمک‌ کننده، هدایت می‌شود. گروه دیگری از سلول های به نامTregs ، پاسخ‌های «نوع 2» را کاهش می‌دهند و پاسخ آلرژیک را سرکوب می‌کنند.

سلول‌های Tregs شامل 5 درصد از سلول های T بدن و بیش از 50 درصد از سلول‌های T پوست هستند. محققان برای بررسی سلول‌ های Tregs از دو مدل جداگانه اگزما در موش ها استفاده کردند و پس از خالص سازی سلول های  Tregs از پوست و خون حیوان، بیان ژن ها را مقایسه کردند. برخی از ژن ها تمایل داشتند که در سلول‌های Tregs پوست فعال شوند. یکی از آنها RORα بود. محققان با استفاده از یک ترفند ژنتیکی،RORα  را از روی سلول های Tregs حذف کردند و مشاهده کردند سلول‌های التهابی و التهاب آلرژیک در موش‌ ها افزایش می ‌یابد. محققان معتقدند این روش می تواند منجر به درمان‌های جدید اگزما شود.