اثرات لیزر Co2 fractional  در زیبایی پوست

در این نوع لیزر، با تابش اشعه لیزر به مناطق معینی از پوست، سوراخهای بسیار ظریف در لایه های مختلف پوست ایجاد شده و در بین این نقاط، ستونهایی از پوست سالم و دست نخورده باقی میماند.

 با توجه به سالم ماندن مناطقی از پوست در بین مناطق لیزر شده، فرآیند ترمیم زخم و روند بهبودی تسریع می یابد. ضمنا عوارض بعد از لیزر مثل درد و لکهای بعد از التهاب کاهش می یابد.

اثرات لیزر Co2 فراکشنال در جوانسازی پوست 2 دسته اند:

1) اثرات سطحی لیزر:

 •  روشنتر و یکنواخت تر شدن پوست
 •  کمرنگ تر شدن و از بین رفتن لکهای پوست
 •  جمع تر شدن منافذ باز پوست
 • کاهش عوارض ناشی از آفتاب  

این اثرات چند هفته بعد از انجام لیزر قابل مشاهده هستند.

2) اثرات عمقی لیزر:

 •  رفع چین و چروک
 • سفت شدن پوست
 • تغییر قوام و فرم پوست

 این تغییرات بواسطه بازسازی مجدد الیاف کلاژن و بافت همبندی در لایه میانی پوست ایجاد شده و طی 2 تا 4 ماه بعد از لیزر مشاهده میشود. قبل از انجام لیزر از کرمهای بی حسی استفاده میشود تا فرد هیچ دردی را حس نکند. 

بلافاصله بعد از انجام لیزر پوست ملتهب و برافروخته میشود که با کمپرس سرد این التهاب کاهش می یابد و طی 12 تا 24 ساعت بعد محل لیزر حالت قهوه ای سوخته (شبیه آفتاب سوختگی) میشود که این حالت طی 3 تا 6 روز با پوسته اندازی برطرف میشود و بعد از آن قرمزی مختصری باقی می ماند که طی 1 تا 2 هفته بهبود می یابد و پوست شفاف تر میشود. 

در طی هفته اول کرمهای ترمیم کننده جهت تسریع ترمیم پوست تجویز میگردد و توصیه میشود که فرد از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب پرهیز کند. برای پیشگیری از تبخال از داروهای ضد تبخال (آسیکلوویر یا ویرابکس) استفاده میشود زیرا در صورت عدم مصرف دارو و عود تبخال بر روی زخم لیزر احتمال عوارض پوستی افزایش می یابد. 

بعد از لیزر معمولا نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی نیست مگر اینکه فردی دچار ترشح غیرطبیعی، درد شدید یا تورم شدید در ناحیه درمان شود. که در صورت لزوم آنتی بیوتیک خوراکی جهت بیمار تجویز میگردد. 

به بیماران توصیه میشود که از دستکاری کردن و کندن دلمه های ایجاد شده در محلهای لیزر شده خودداری کنند و روی آنها را با کرمهای ترمیم کننده بپوشانند. در صورت عدم انجام مراقبت کافی از پوست لیزر شده احتمال عوارضی چون اسکار، ایجاد لک و تیرگی پوست، عفونت محل درمان و قرمزی طولانی مدت پوست رخ خواهد داد و نتیجه درمان به مخاطره خواهد افتاد.

در صورتیکه فرد قرص آکوتان (ایزوترتینوئین) مصرف کرده است باید انجام لیزر را تا 6 ماه به تعویق بیندازد. انجام لیزر Co2 فراکشنال برای افرادی که پوست تیره دارند با عارضه جانبی هیپر پیگمانتاسیون یا تیره تر شدن پوست همراه است بنابراین جهت کاهش این عارضه باید قبل از انجام لیزر پوست فرد برای این روش آماده سازی شود.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب با این روش درمان حداقل 3 تا 5 جلسه درمان با فواصل 1 تا 4 ماه لازم است و طی 2 تا 3 ماه بعد از شروع درمان نتایج قابل قبول مشاهده خواهد شد.

کاربردهای لیزر Co2 فراکشنال:

 1. جوانسازی پوست صورت و سایر قسمتهای بدن
 2. کاهش خطوط و چین و چروکهای صورت و دور چشم
 3. درمان اسکار ناشی از آکنه، جراحی و سوختگی
 4. بهبود آسیبهای ناشی از آفتاب
 5. رفع شلی و افتادگی پوست صورت و گردن
 6. کاهش لکهای پوستی و کک و مک
 7. جمع کردن منافذ باز پوستی

منبع : دکترحمیده آقائی متخصص پوست، مو و زیبایی