نکات مهم رایج در یک پیوند موی موفق

مهمترین فاکتور در پیش بینی موفقیت آمیز بودن عمل پیوند مو انتخاب بیمار مناسب توسط پزشک و انتخاب جراح با تجربه توسط بیمارمی باشد. در نحوه انتخاب بیمارسه نکته اصلی قابل توجه است:

  • توانایی پزشک مشاور در یافتن اهداف و انگیزه بیمار از پیوند مو
  • پذیرش کامل توانایی، تخصص وتجربه جراح توسط بیمار
  • معاینه فیزیکی بیمار

انگیزه اصلی بیمار یک جنبه مهم دیگر در پیش بینی نتیجه عمل می باشد حتی اگر از نظر سایر فاکتورها بیمار مشکلی نداشته باشد با داشتن یک انگیزه غلط کاندید مناسب پیوند مو نیست. در همه اعمال زیبایی انگیزه اصلی عمل، بایستی مربوط به خود بیمار باشد نه همسر و سایر اقوام. انتظار بیمار نکته قابل توجه دیگری در ایجاد نتیجه مناسب است.

افراد طاس دوست دارند مقداری مو داشته باشند ولی رسیدن به حجم موهای زمان 16 سالگی انتظار بسیار نامعقول است که در جلسه مشاوره می توان با ایجاد یک دید علمی و منطقی مشکل این بیماران را حل کرده به طوری که بعد از عمل از نتیجه به دست آمده بسیار راضی باشند.

کلمه پزشک در زبان یونانی به معنی معلم است یعنی در تمام موارد باید آموزشهای لازم و صحیح به بیمار ارائه دهد مخصوصا در مواردی مانند جراحی های زیبایی بیمار بایستی حین مشاوره از نتیجه قابل دسترس عمل اطلاع دقیقی کسب کند. به طور مثال در پیوند مو بیمار متوجه می شود که ریزش موی آندروژنی یک پدیده پیشرونده می باشد و سالهای بعد از عمل ممکن است با ریزش بیشتر موها مواجه شوند و احتیاج به ترمیم مجدد داشته باشند.

بیشتر متقاضیان پیوند مو جوانان کمتر از 25 سال می باشند این افراد به دلیل نداشتن بلوغ فکری و تجربه کافی انتظارات غیر واقع بینانه ای از جراحی پیوند مو دارند آنها دوست دارند با یک جلسه عمل به تراکم موی قبل از 20 سالگی برسند و این ظاهر جوان برای همیشه حفظ شود و یا حتی از جراح تقاضا می کنند فرم موهایشان شبیه هنرپیشه معروفی شود آنها حاضر نیستند این حقیقت را بپذیرند که خط موی مردان بعد از بلوغ به طور طبیعی شروع به تنک شدن می کند.

بنابراین بیماران متوجه می شوند که در سن مناسب اقدام پیوند مو بکنند چرا که ریزش پیشرونده مو باعث می شود بیمار دو بار احتیاج به پیوند مو داشته باشد. بعد از 25 سالگی بیمار به مرحله بلوغ کامل رسیده است در این زمان با بررسی میزان ریزش مو، پیش بینی گسترش یافتن آن در آینده امکان پذیر می باشد.بیمار در این سن منطقی تر فکر می کند و با توجه به میزان طاسی فعلی خود داشتن یک خط رویش موی جدید به شکل یک مرد بالغ جا افتاده باعث خشنودی و رضایت وی می شود با وجودی که این خط رویش مو بالاتر از آن چیزی است که در جوانان می بینیم.

بیماران مسن، در اواخر دهه شش یا هفت یا حتی هشت هم می توانند کاندید مناسبی برای پیوند مو باشند این بیماران آرزو دارند مقداری مو داشته باشند و تقاضای موی پر پشت ندارند.
از طرفی نحوه ریزش موی زنان و مردان متفاوت است. بیشتر زنان ریزش موی منتشر دارند و این افراد نسبت به ریزش موی آندروژنی کاندید خوبی برای پیوند مو نیستند. تا کنون مردان بیشتر از زنان متقاضی پیوند مو می باشند ولی تعداد زنان متقاضی در حال افزایش است ریزش موی آندروژنی به نظر مردان پدیده ای طبیعی است و اکثرا در میان سالی نیمی از موهایشان را از دست داده اند بسیاری از آنها به راحتی این کم مویی را می پذیرند و با آن کنار می آیند ولی به نظر زنان ریزش موی شدید و طاسی پدیده ای غیر طبیعی است و تا حد ممکن این مشکل خود را پنهان می کنند و از شرکت در مهمانی ها و مجامع عمومی اجتناب می کنند.

ریزش موی آندروژنیک در زنان به صورت الگوی زنانه یا مردانه در صورتیکه وسیع نباشد با در نظر گرفتن سایر شرایط موفقیت آمیز خواهد بود. ترمیم مو در مردان باعث ایجاد یک احساس بهتر می شود ولی در زنان علاوه بر احساس بهتر، احساس نرمال بودن بسیار خوشایند تر است. بنابراین علاوه بر تشخیص کلینیکی نوع ریزش مو و تعیین خط رویش برای یک کاندید مناسب نکته مهم دیگر تراکم منطقه دهنده پشت سر می باشد که در ایجاد حداکثر تراکم در ناحیه گیرنده نقش اصلی را بازی می کند.

 

ارزیابی شلی پوست سر و بررسی پزشکی و سوابق بیمار و اثرات جراحی قبلی پیوند مو در صورت نیاز به ترمیم مجدد دیگر فاکتورهای مورد ارزیابی توسط پزشک است که با انتخاب مناسب حراج در مجموع به یک پیوند موی موفق می انجامد.
بر اساس آخرین مقاله مروری در آمریکا پیوند مو باید توسط متخصصین پوست که دوره های جراحی پوست و پیوند مو را گذرانده اند و آموزش کافی در زمینه بیماریهای پوست و مو دیده اند و با رعایت استانداردهای فیزیکی و تجهیزاتی مناسب انجام پذیرد.

منبع:متخصص پوست دکتر محمدعلی نیلفروش زاده رئیس انجمن متخصصین پوست ایران