لنتیگو (lentigo)

این لک ها قهوه ای رنگ، هم سطح پوست و به شکل دایره یا بیضی رنگ بوده و به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند:

  • لنتیگوی آفتابی
  • لنتیگوی ساده مادرزادی 
  • لنتیگو مخاطی
  • لنتیگو ناشی از نوردرمانی
  • لنتیگو ناشی از برنزه کردن
  • لنتیگوهای متعدد ارثی که مرتبط با برخی سندروم ها می باشند
  • لنتیگو مالیگنا ( بدخیمی در جا)

لنتیگو آفتابی:

همان طور که از نامش پیداست در نواحی مواجهه با آفتاب دیده می شود مثل دست ، صورت و ساق پا. در هر سن و جنس و نژادی دیده می شود. در افراد با پوست روشن بیشتر دیده می شود، با افزایش سن تعدادشان بیشتر می شود و به علت تکثیر ملانوسیت و افزایش رنگدانه در سلولها رخ می دهد،  بیضی یا گرد و به رنگ قهوه ای می باشند اغلب متعدد هستند و گرچه با محافظت از نور کم رنگ می شوند ولی اکثرا به مدت طولانی باقی می مانند، برخلاف کک و مک در زمستان محو نمی شوند و برخلاف تصور عامه ارتباطی با مشکلات کبدی ندارند. جهت پیشگیری از ایجاد این لنتیگوها محافظت در برابر نور آفتاب و پوشش لباس در برابر نور بیش از کرم های ضد آفتاب موثر است.

لنتیگو ساده مادرزادی:

در سن پایین تر دیده می شوند و می توانند از بدو تولد وجود داشته باشند و در افراد با پوست تیره تر بیشتر دیده می شود.این ضایعات می توانند در نواحی غیر مواجهه با نور و مخاط ها و ناحیه ناخن نیز ایجاد شوند.

لنتیگو مخاطی:

در دهان ، ناحیه تناسلی یا ملتحمه چشم دیده می شود. در ناحیه دهان و چشم چون گزارش تبدیل به بدخیمی وجود دارد, نیاز به بررسی دارند ولی در ناحیه تناسلی پیشرفت به سمت ضایعه بدخیم دیده نشده است.

4)لنتیگو ناشی از نور درمانی:

در بیمارانی که به هر دلیلی کاندید دریافت نور درمانی با اشعه ماورا بنفش شده اند و این درمان به مدت طولانی انجام شده است(50٪ در صورت نوردرمانی بیش از 5 تا 7 سال) این لک ها دیده می شود که در جنس مذکر با پوست روشن بیشتر دیده می شود و با افزایش جلسات درمانی تعدادشان بیشتر می شود و تا سالها پس از توقف نور درمانی باقی می مانند و بیماران توسط پزشک باید پیگیری شوند.

5)لنتیگو ناشی از تخت های برنزه کننده:

در نواحی برنزه شده پوست دیده می شود. لنتیگوهای ذکر شده گاه به درمان با لیزر یا فریز درمانی(کرایوتراپی با احتیاط) پاسخ می دهند و میزان پاسخ دهی به درمانهایی مثل کرم موضعی کم است.

6)لنتیگوهای متعدد ارثی مرتبط با برخی سندروم ها:

برخی اختلالات سندرومیک در همراهی با ضایعات متعدد لنتیگو دیده می شود این بیماری ها اغلب اتوزوم غالب هستند ولی گاه به صورت اسپورادیک نیز دیده می شوند این ضایعات از زمان تولد یا ابتدای کودکی ایجاد می شوند  و پزشک متخصص پوست با دانستن این علایم در کنار لنتیگو متعدد می تواند به تشخیص بیماری کمک کند.مثلا در صورت وجود مشکلات گوارشی و وجود پولیپ های روده, و حضور لنتیگوهای متعدد در اطراف دهان و نواحی دست و پا, می توان به تشخیص سریعتر بیماری زمینه ای که پوتزجگرز می باشد و درمان صحیح آن کمک نمود.

7)لنتیگو مالیگنا یا بدخیمی درجا:

این ضایعه معمولا در دهه هفتم زندگی در پوستی که به صورت مزمن در معرض آسیب آفتابی بوده دیده می شود بنابراین بیشتر در ناحیه صورت دیده می شود. رشد بسیار آهسته ای دارد و میتواند سالها بدون تهاجم باقی بماند ولی پیش ساز بدخیمی ملانوم محسوب میشود.

در کسانی که تیپ پوستی روشن تر دارند و مواجهه طولانی با آفتاب داشته اند بیشتر دیده می شود به شکل یک لک معمولا بزرگتر از شش میلی متر باحاشیه نامنظم و تغییرات رنگدانه ای در داخل لک قهوه ای رنگ مشخص می شود. 5 درصد موارد لنتیگو مالیگنا به سمت بدخیمی ملانوم پیشرفت می کنند.

 نکات هشدار دهنده در این ضایعات عبارتند از:

  • افزایش ضخامت در قسمتی از این لک
  •  زخمی شدن یا خونریزی  
  • علامت دار شدن مثل سوزش و خارش می تواند شک به ایجاد بدخیمی را بر انگیزد. 

درمان:

در درمان لنتیگو معمولا دارو درمانی اثر زیادی نداشته و تخریب ضایعات با دستگاههای لیزر CO2 و کیو سوئیچ اصلیترین روش درمانی میباشد.همچنین در مواردی که پوست بیمار روشن باشد از سرما درمانی ، پلینگ شیمایی و سوزاندن با کوتر می توان استفاده نمود.

در درمان لنتیگوی مالیگنا درمان اصلی جراحی می باشد که ضایعه با بخشی از پوست سالم اطراف برداشته میشود. ولی اگر جراحی ممکن نباشد از درمان ها ی دیگر مثل رادیوتراپی، فریز درمانی که باید توسط پزشک متبحر انجام شود و ایمی کوییمود (هنوز تاثیرش اثبات شده نیست) استفاده می شود.

بنابرابن آنچه از این بحث نتیجه گیری می شود این است که حفاظت در برابر آفتاب می تواند در پیشگیری از ایجاد لنتیگو آفتابی و لنتیگوهای پیش ساز بدخیمی جلوگیری کند و در صورتی که هر گونه ضایعه مشکوک مثلا با تغییرات رنگی متعدد داشتیم می توانیم با کمک یک پزشک متخصص از نوع ضایعه مطلع شویم.

منبع : متخصص پوست, مو و زیبایی  دکتر ناهید نیکخواه