آیا استفاده طولانی مدت ماینوکسیدیل ضرری ندارد؟

پاسخ: خانم دکتر بصیرا زندیه متخصص پوست، مو و زیبایی

ماینوکسیدیل محلول رشد مو است و درغلظت های 2 تا 5 درصد موجود میباشد. مکانیسم دقیق آن در رشد مو شناخته شده نیست ولی احتمالا باعث افزایش مدت زمان سیکل رشد مو (آناژن) میشود و باعث افزایش موهای نازک (مینیاتوری) کف سر میشود. ماینوکسیدیل ممکن است در ابتدای درمان (2تا 8 هفته اول) باعث تشدید ریزش مو شود که با ادامه درمان این مساله خود به خود برطرف میشود.

از جمله عوارض دیگر میتوان به پوسته ریزی، قرمزی، سوزش و خارش کف سر اشاره کرد. به همین دلیل معاینه کف سر قبل از شروع درمان مهم میباشد و اگر فردی پوسته ریزی و قرمزی کف سر دارد (درماتیت سبورییک) باید قبل از شروع ماینوکسیدیل درمان شود چون خود محلول باعث تشدید این حالت میشود. خارش پوست سر ممکن است به علت وجود ماده پروپیلن گلیکول موجود در ماینوکسیدیل باشد و با مصرف محلول های فاقد این ماده خارش میتواند برطرف میشود. ممکن است اگزمای تماسی آلرژیک نسبت به دارو ایجاد شود.

یکی دیگر از عوارض ماینوکسیدیل رشد موهای کرکی در سایر نواحی پوست خصوصا در صورت میباشد که ناشی از ریزش محلول در این مناطق و یا از طریق جذب مختصر دارو و انتشار از طریق جریان خون میباشد که در غلظت های بالای محلول بیشتر دیده میشود. از جمله دیگر عوارض محلول که البته بسیار نادر است میتوان به کاهش فشار خون و سرگیجه اشاره کرد.