آشنايی با پلاسماتراپی و دستگاه FireBolt

 

پلاسما چیست؟

ماده به سه حالت جامد، مایع و گاز در طبيعت وجود دارد. حالت بعدی ماده، پلاسما یا حالت چهارم ماده است. پلاسما در اصل گازی یونیزه می باشد كه از یونها و الکترونهای فرار و خنثی که آزادانه حرکت می کنند، تشكيل شده است.

صاعقه، جرقه و شعله آتش نمونه هايی از پلاسما مي باشند. هر یک از حالات ماده با دریافت انرژی و ایجاد فاصله مولکولی به حالت دیگر قابل تبدیل است (اجسام جامد با گرفتن انرژی به مایع و با کسب انرژی بیشتر و افزايش فاصله بین مولکولی به گاز تبدیل میشود).

پلاسما شبه گاز یونیزه ای است که از دریافت انرژی زیاد و یکباره در گاز به وجود می آید (مانند جرقه الکتریکی شبیه رعد و برق) و به الکترون های فرار و یونهای مثبت (پلاسما) تبدیل شده است و در نتیجه پلاسما دارای انرژی بالا، یونیزه، نسبتا خنثی با چگالی پایین و رساناست که در اثر اختلاف الکترونی بین دو سطح جریان می یابد.

پلاسما، دمای بسیار بالا و فشار پایینی دارد بنابراین با تماس با ماده دیگر به سرعت سرد می شود و انرژی منتقل می کند. به علت تفاوت الکترومغناطیسی موجود بین نوک وسیله و بدن انسان، این تخلیه یونی موجب تخریب بافتی و تصعید اجزای سطحی پوست می شود. لازم به ذكر است این پلاسما با پلاسمای مایع که بخشی از خون می باشد كاملا متفاوت است. 

انواع پلاسما :

 • پلاسمای سرد، (NTP) Non Thermal Plasma
 • پلاسمای گرم، (TP) Thermal Plasma

 

پلاسما جت:

پلاسما جت دستگاهی است که باعث تصعید (تبدیل جامد به گاز) می شود. از این خاصیت می توان در درمان چروک های ریز پوستی مانند چین های پلک بالا و پایین (بلفاروپلاستی) بدون عمل جراحی استفاده کرد. ضمن اینکه چروک های پوست را درمان نموده به جوان سازی نیز کمک می نماید.

پلاسما جت دستگاهی است که در تمام کشورهای پيشرفته، از نظر پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد و بیماران نتیجه عالی از آن می گیرند. این دستگاه برای چروک های روی پلک و زیر چشم و نواحی دیگر بدن استفاده میشود و نتیجه عالی برجای میگذارد.

پلاسمای سرد (NTP) چیست؟

تخلیه الکتریکی در این نوع پلاسما به دلیل شرایط و چگونگی تخلیه، می تواند منبع ایجاد الکترونها، یونهای مثبت و تابش فرابنفش باشد. آرک (قوس) حاصل از پلاسمای سرد به دلیل کوتاهی و سطح وسیع انتشار (طول کوتاه و قطر پهن آرک) دمای زیادی را منتقل نمی کند و از آنجا که این نوع پلاسما، دمایی در حدود دمای اتاق دارد به آن پلاسمای سرد یا  NTP گفته می شود.

موارد استفاده از پلاسمای سرد NTP در درمان های پوست :

1) استریل و ضد عفونی کردن پوست برای درمان آکنه، انواع زخم و بیماری های قارچی پوست، مو و ناخن:

پلاسمای سرد با تغییر در اسیدهای دیواره سلولی باکتریها، قارچ ها و ویروسها موجب تخریب این میکروارگانیسم ها شده و باعث استریل شدن سطحی و عمقی پوست می گردد. بنابراین در بهبود بیماری های پوستی حاصل از باکتری ها به ویژه بیماری های حاصل از استرپتوکوک ها و  E.coli موثر می باشد. در نتیجه می توان از پلاسمای سرد در ضد عفونی نمودن و درمان آکنه های فعال و یا کیستیک و ضد عفونی نمودن زخم ها (زخم دیابتی، زخم بستر و سوختگی) و درمان بیماری های قارچی پوست، مو و ناخن استفاده نمود.

2) ترمیم زخمهای دیابتیک، سوختگی و زخم بستر با پلاسمای سرد:

پلاسمای سرد (NTP) با تاثیر بر فاز رشد کراتینوسیت ها و سرعت بخشیدن در تولید سلولهای سطحی پوست به ترمیم سریع زخم کمک می کند. سرعت ترمیم سلولی، همزمان با ضد عفونی نمودن پوست و عدم ایجاد عفونت های ثانویه، ترمیم و بهبود زخم ها را میسر می گرداند.

3) افزایش جذب اکسیژن، آب و مواد مغذی و رفع التهابات پوستی توسط پلاسمای سرد:

پلاسمای سرد با انتشار یونهای مثبت بر سطح پوست، جذب گروه های اکسیژن دار را افزایش داده و باعث اکسیژن تراپی می گردد. علاوه بر آن خاصیت هیدروفیلیک (آبدوستی) پوست را افزایش داده موجب جذب رطوبت و مواد مغذی شده و در رفع خشکی و التهاب پوست و افزایش سلامت پوست موثر می باشد.

4) کاربردهای پلاسمای سرد در دندانپزشکی:

از خواص پلاسمای سرد در ضد عفونی کردن عفونت های ریشه دندان و سفید کردن دندان می باشد.

5) از پلاسمای سرد در درمان بیماری های زنان و از بین بردن تومورها استفاده می شود.

 

پلاسمای گرم (رفع افتادگی پلک) چیست؟

پلاسمای گرم، شبه گاز یونیزه ای می باشد که دارای انرژی بسیار بالا، فشار و چگالی نسبتا پایین و خنثی است، که رسانای خوبی برای انتقال الکترونها می باشد. نوع و شرایط خاص چگونگی تخلیه انرژی در این نوع پلاسما (آرک بلند و قطر انتشار بسیار کم) باعث می شود در برخورد با سطوح، سریعا سرد شده و انرژی را در سطح تخلیه کرده و باعث سوختگی ظریف (micro burn) و عدم انتشار انرژی زیاد به عمق شود.

عملکرد و اثر پلاسما بر پوست چگونه است؟

این پدیده در برخورد با پوست، سریعا سلولهای سطحی را تصعید می نماید. این پدیده به گونه ای است که از بافت، هیچ جریان الکتریکی عبور نمی کند و صرفا با ایجاد سوختگی ظریف(micro burn)  در سطح و تصعید سلول های سطحی، دو تاثیر اولیه و ثانویه در پوست ایجاد می کند.

1) اثر اولیه پلاسمای گرم  بر پوست:

در ابتدا و پس از شروع درمان به دلیل کاهش تعداد سلولها پس از بهبود، شلی و افتادگی پوست از بین می رود.

2) اثر ثانویه پلاسمای گرم بر پوست :

انتقال حرارت کنترل شده به عمق پوست باعث تحریک ساخت کلاژن جدید می شود که در سفتی و محکمی پوست بسیار موثر است.

پلاسمای گرم و بلفارو پلاستی یا رفع افتادگی پلک بدون جراحی:

یکی از بهترین و موثرترین درمانها با پلاسما، بلفاروپلاستی یا رفع افتادگی پلک و چروکهای زیر چشم است. در این روش هیچ جریانی از اعصاب چشم عبور نمی کند لذا درمان با پلاسما بسیار ایمن می باشد و هیچگونه عارضه ای برای بیمار نخواهد داشت .

به این نوع بلفاروپلاستی به دلیل اینکه بیمار قادر است در حین کار چشم های خود را باز و بسته کند، هوشیار باشد و حتی اظهار نظر نماید، بلفاروپلاستی دینامیک گفته می شود. در بلفاروپلاستی (رفع افتادگی پلک) با پلاسما به دلیل عدم برش جراحی، امکان ایجاد اسکار وجود ندارد.

نكته: در اين روش، عدم تقارن دو پلک وجود نداشته و حتی امکان اصلاح عدم تقارن و یا افتادگی دوباره پلک با سابقه جراحی های قبلی نیز وجود دارد. از دیگر مزایای این روش، دوره نقاهت کوتاه و عدم بازماندن چشم بعد از بلفارو پلاستی می باشد.

رفع افتادگی پلک (بلفاروپلاستی):

با این روش چشم‌های خسته، تیرگی دور چشم، پلک شل و افتاده كاملا درمان شده و زيبايی به چهره باز می گردد. به علاوه بلفاروپلاستی کاربرد درمانی هم دارد و می‌تواند میدان دید را با رفع افتادگی‌ های شدید پلک كاملا درمان كند. اين پروسه، بدون جراحی و در مطب يا كلينيك به صورت سرپايی انجام می شود.

افتادگی پلک می‌ تواند موجب کاهش میدان دید شود؛ افتادگی پلک عارضه شایعی است که می‌تواند باعث کاهش میدان دید در فرد مبتلا شود. در این عارضه که تحت عنوان بلفاروپتوز نیز شناخته می‌شود، پلک بالایی چشم، پایین می افتد و ظاهری خسته و مسن به فرد می دهد. افتادن پلک می تواند به طور ناگهانی و یا به صورت تدریجی ایجاد شود واقعیت آن است که عوارض ناشی از افتادگی پلک می‌ تواند هم باعث مشكلاتی مانند خستگی، سردرد و کاهش بینایی شود و هم در ظاهر فرد تأثیر منفی داشته باشد.

چرا به این روش "بلفاروپلاستی دینامیک" هم گفته میشود؟

این روش به عنوان “ بلفاروپلاستی دینامیک” هم شناخته می شود چرا که این فرصت برای پزشک وجود دارد که از بیمار بخواهد که چشمانش را حین عمل باز و بسته کند تا دقیقاً چروک هايي که نیاز به درمان دارد مشخص شود و درمان شود. حتی برای خود بیمار این امکان وجود دارد که حین عمل چشمان خود را ببیند و نظر خود را بگوید.

هرجلسه درمانی چقدر طول میکشد؟

در پلاسما تراپی، بیمار باید حدود ۲۰-۳۰ دقیقه کرم بی حسی داشته باشد. جلسه درمانی بطور متوسط بین ۱۰ الی۲۰ دقیقه طول میکشد و فرد می تواند نتیجه عمل را بلافاصله ببیند. تعداد جلسات کاملا به شدت چروکها و سن فرد بستگی دارد. بسیاری از بیماران طی ۱ جلسه بهبود کامل دارند ولی درافرادی با چروک های شدید، ممکن است تا ۳ جلسه درمانی احتیاج باشد. در این صورت فواصل بین جلسات دوم یا سوم یک ماه است. 

سن مناسب برای ترمیم پلک چه زمانی است؟

سن مناسب برای انجام بلفاروپلاستی به نوع مشکل بستگی دارد. در اصل ترمیم پلک، سن و سال ندارد و برحسب نوع مشکل، این عمل حتی از زیر ۲۰ سالگی تا بالای ۸۰ سال هم قابل انجام است. به‌ طور کلی در مشکلات مادرزادی، در سنین پایین‌ تر و در مشکلات ناشی از پیری یا شل شدن پوست پلک، در سنین بالاتر انجام می‌شود. 

موارد منع استفاده از پلاسما تراپی چیست؟

پلاسما تراپی تقریبا موردی قطعی برای عدم مصرف ندارد و با توجه به اینکه حدود ۷۰% پوست اضافه پلک برداشته می شود. لذا خطر باز بودن پلک که بعد از جراحی دیده میشود، در این روش وجود ندارد. تنها در صورتی که محل مورد درمان عفونت یا التهاب داشته باشد، باید مدتی درمان را به تاخیر انداخت.

در موارد زیر بکارگیری درمان با دستگاه پلاسما کاربرد ندارد:

 • میزان زیاد پوست اضافی روی پلک بالا
 • بیرون زدگی چربی پلک (پف پلک بالا) چه در بخش داخلی و چه در بخش وسط پلك بالا
 • پرولاپس غده اشکی در بخش خارجی پلک بالا
 • افتادگی همزمان پلک بالا (کوچکتر بودن شکاف پلکی)
 • افتادگی همزمان ابروها
 • افراد با پوست تیره رنگ

وضعیت و نگهداری بعد از عمل چگونه است؟

بستری در بیمارستان و استراحت بعد از عمل نیاز نیست و فرد بلافاصله قادر به باز کردن چشم‌هایش بوده و می تواند بدون پانسمان به سر کار برود. تنها نگهداری لازم، استفاده از کمپرس سرد طی ۴۸ ساعت اول است. پس از انجام پلاسما تراپی پلک قرمز و کمی متورم است و معمولا طی دو سه روز اول موقع خوابیدن، سر تخت باید با زاویه ۳۰ درجه بالاتر باشد تا بر طرف ‌شوند.

روی مناطق تخریب شده، دلمه های کوچک قهوه ای رنگ ایجاد می شود که باید اجازه دهیم تا خود به خود بین 3 تا 7 روز بعد بیفتند و نباید به آنها دست زد یا آنها را کند. برای پوشش پلک بجای پانسمان بسته، از کرم های ترمیم کننده برای بهبود سریعتر استفاده میشود. آب زدن به چشم‌ها بعد از ۴۸ ساعت اشکالی ندارد.

آیا این عمل دردناک است یا احتیاج به بیهوشی دارد؟

این عمل سرپایی است و بدون بیهوشی انجام میشود. لازم است که حدود نیم ساعت قبل از عمل از کرم بیحسی استفاده شود تا احساس درد و ناراحتی موقع کار وجود نداشته باشد. افرادی که به کرم بیحسی مقاوم هستند میتوانند از بیحسی تزریقی نیز بهره ببرند.

آیا پلاسما تراپی برای سایر چروکهای صورت هم کاربرد دارد؟

بله. پلاسما تراپی را می توان برای همه چروکهای صورت به کار برد. چروک های پنجه کلاغی کنار چشم یا چروک های دور دهان از موارد مصرف دیگر پلاسما تراپی است که پاسخ فوق العاده ای به دنبال دارد. چروک های دور دهان معمولا به چند جلسه درمانی احتیاج دارد. چروک های معمول صورت هم به پلاسما تراپی بسیار عالی جواب میدهد.

سفت کردن پوست به کمک پلاسما:

تکنیک نقطه ای پايدار می باشد و یادگیری آن آسان است. برای شروع، استفاده از دستگاه با قدرت كم و با روش نقطه ای و فاصله 3 تا 4 میلیمتری است. همچنین زمان استفاده از قوس در هر نقطه باید کوتاه و مثل شلیک های فوری باشد ( یک چهارم ثانیه). سپس، همانطور که پس از هر مرحله نتايج درمان را می بینید، می توانید به آرامی شدت درمان را با افزایش زمان نقطه گذاری، کاهش فاصله بین نقطه ها یا افزایش قدرت دستگاه بالا ببرید.

مدت زمان به كارگيری قوس باید در هر نقطه کوتاه و شبیه شلیک گلوله باشد، معادل اندازه یک سکه را بپوشانید و اندازه ناحیه درمان بیشتر نشود، اجازه بدهید ناحیه بهبود یابد و نتیجه را مشاهده کنید، سپس به آرامی شدت درمان را افزایش دهید.

افزايش شدت درمان:

شدت درمان نسبت به تعدادی از فاکتورها در هر دو روش نقطه ای و اسپری تعیین میشود. بنابراین می توانید از روش های مختلفی شدت درمان را افزایش بدهید. زمانی که یاد میگیرید چگونه از دستگاه پلاسمای فایربولت برای سفت كردن پوست استفاده کنید، توصیه می شود که تنها فاصله بین نقطه ها را کاهش دهید و ديگر پارامترها را مثل قدرت و زمان درمان را ثابت نگهدارید. وقتی تجربه كافی كسب كرديد می توانید بقیه پارامترها را هم برای افزایش شدت درمان، افزایش دهید.

توصیه می شود که از روش نقطه ای استفاده شود و زمانی که تجربه کافی کسب شد، روش اسپری به كار گرفته شود.

توصيه:

 • وقتی می خواهید برای برطرف کردن خطوط باریک از قوس ساز الکتریکی استفاده کنید، ناحیه بین چروکها را پوشش دهید و درون چین و چروک را درمان نکنید.
 • باقیمانده های کربن را بلا فاصله پس از درمان پاک نکنید.
 • محصولات آرامش بخش را به ميزان کافی، درست پس از اتمام درمان استفاده کنید (ماسک آرامبخش، ژل یا کرم) تا ناحیه درمان شده را تسکین دهید و راحتی بیمار را تامين كنيد.
 • به بیمار درباره اهمیت مراقب پس از درمان اطلاع دهید. این مراقبت ها شامل استفاده از آنتی بيوتيك برای کاهش خطر عفونت می شود. بیمار نباید تا بهبود كامل ناحيه درمان شده از مواد آرایشی استفاده کند. تا سه ماه پس از درمان باید هرروز از ضدآفتاب استفاده شود.
 • بین جلسات درمان حداقل 4 هفته فاصله بیندازید.

منبع: واحد آموزش شركت نيک ليزر

خانم زهرا رضايی

مهندس سعيد سمائيان