گیاهانی با خواص دارویی برای پوست

 

آویشن :

همانند دیگر گیاهان خانواده‌ نعناع از جمله رزماری، مریم‌گلی و سنبل بنفش، این گیاه معطر نیز سرشار از ترکیبات سودمندی به نام فنول‌هاست. در مطالعات جمع کثیری از محققان دانشگاه متروپولیس مشخص شد که تاثیر ترکیبات موجود در آویشن، بیش از تاثیر ترکیبات موجود در بنزوئیل پرواکسید یعنی ترکیبات موجود در اکثر کرم‌های ضدآکنه‌، بر نابودی باکتری‌های عامل بروز جوش و آکنه تاثیر می‌گذارد.

تهیه‌ محصول زیبایی: آویشن از نور کامل خورشید و خاک خشک لذت می‌برد. برگ‌های آن را به مدت ۲ هفته در سرکه‌ی سیب بخوابانید و سپس از سرکه خارج کنید. از مایع حاصل برای درمان لک‌های بر جای مانده از جوش‌های مزاحم استفاده کنید و یا روزانه برای پاک سازی صورت و رفع جوش‌های چرکی از آن بهره ببرید.

برگ بو:

در یکی از مطالعات انجام شده بر روی حیوانات که در مجله‌ طب مکمل و جایگزین به چاپ رسید مشخص شد که افزودن این گیاه خوش رایحه‌ به غذای حیوانات موجب تولید سلول‌های کلاژنی و منجر به تسریع التیام زخم‌ها شده و التهاب را تسکین می‌بخشد. همچنین خواص ضد باکتریائی و ضدقارچی این گیاه، تاثیرات خوبی بر انسان دارد و مانع از عفونت ناشی از نیش حشرات و بریدگی‌ها می‌گردد.

تهیه‌ی محصول زیبایی: گیاه برگ بو را در معرض نور خورشید نگه دارید و خاک آن را همواره مرطوب نمائید. اجازه دهید برگ‌ها به مدت ۱۲ ساعت خشک شوند، سپس به مدت ۱ ماه در روغن زیتون بخوابانید. پس از یک ماه از روغن زیتون خارج نموده و مستقیما روی محل آسیب دیده قرار دهید.

بابونه‌ :

اغلب علاقمندند تا این گیاه محبوب جهان غرب را به عنوان چای مصرف نمایند تا خواب راحتی در شب داشته باشند. اما گل‌های سفید و زرد مروارید مانند این گیاه دارای خواص ضدالتهابی نیز می‌باشد که قرمزی‌ پوست را کاهش داده و سوزش‌های ناشی از التهابات پوستی را تسکین می‌دهد. در یکی از مطالعات منتشر شده در مجله‌ پوست‌ برزیل آورده شده که بابونه‌ آلمانی(نوع انگلیسی آن نیز وجود دارد) سریعتر از درمان با کورتیکو استروئیدها، موجب التیام زخم‌ها می‌گردد.

تهیه‌ محصول زیبایی: گیاهی مقاوم، که تحمل فوق‌العاده‌ای در برابر خکشسالی دارد، برای مراقبت از بابونه‌ آلمانی فقط کافیست آن را در مکانی آفتاب‌گیر قرار دهید. هنگامی که شکوفه زد، گل‌های آن را به مدت ۱۲ ساعت روی حرارت خشک کنید، سپس به مدت ۱ ماه آنها را درون روغن بخوابانید و تاثیر روغن زیتون از سایر روغن ها بیشتر است. یا اگر مستعد آکنه هستید، از روغن جوجوبا استفاده نمائید. آنها را از روغن خارج کرده و استفاده کنید.

گشنیز:

گشنیز برای برخی طعمی بسیار خوشایند و دلپذیر و برای برخی تهوع‌آور است که البته این امر به ذائقه‌ و ژن‌های شما بستگی دارد. اما صرف نظر از علاقه‌ شما به طعم گشنیز، شما می‌توانید از خواص ضدعفونی‌کنندگی و ضدقارچی آن برای رفع مشکلات پوستی بهره‌مند شوید. در یکی از مطالعات اسکاتلندی مشخص شد که عصاره‌ روغن‌ این گیاه، که با نام گشنیز شناخته می‌شود، به طرز قابل‌ توجهی در پیشگیری از رشد ۲۶ نوع از میکروارگانیسم‌ها (ویروس‌ها و تک‌یاخته‌ها) موثر است.
تهیه‌ محصول زیبایی: اجازه دهید گشنیز در مکانی آفتاب‌گیر و در خاکی کاملا خشک رشد کند. برگ‌های خردشده‌ گشنیز تازه را با آب‌ لیمو مخلوط کرده، همانند خمیر درآورید و بر روی جوش‌های سر سیاه یا سرسفید چرکی قرار دهید. پیش از آبکشی اجازه دهید به مدت ۳ تا ۵ دقیقه روی نقاط جوش بمانند و خاصیت درمانی خود را نشان دهند.

گل حنا (Impatiens Balsamina) :

قارچ ناخن نه تنها شرم‌آور است بلکه مشهور است که درمان آن بسیار دشوار است. این گل سالانه‌ باغچه که با نام‌های مختلفی که همگی به معنای گل حناست، شناخته می‌شود، قارچ‌ کشی طبیعی را به عنوان درمان، پیشکش شما می‌کند.

تهیه‌ محصول زیبایی: گل حنا را در خاکی مرطوب که آفتاب فراوان یا کمی سایه دارد، بکارید. گل‌های آن را به مدت ۲ هفته در سرکه بخوابانید، پس از اتمام دو هفته، هر روز ناخن‌های خود درون محلول فرو ببرید تا درمان صورت پذیرد. برای تسریع طول درمان، پیش از خواب ناخن‌های خود را در درون محلول فرو ببرید و سپس با یک پلاستیک روی آن را بپوشانید و با همان بخوابید تا تاثیر مواد در طول شب بر انگشتان شما حاصل گردد.

گل همیشه بهار (Calendula) :

آخرین مطالعات انجام شده در استرالیا حاکی از آن است که عصاره‌ این گیاه، که عموما با نام گل همیشه بهار خوانده می‌شود، از سلول‌های پوستی در برابر چروک‌ ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. محققان بر این باورند که آنتی‌اکسیدان‌های موسوم به اسید فنولیک و فلاوونوئید گلیکوزید‌ها در گلبرگ‌های زرد و نارنجی روشن گیاه خفته است.

تهیه‌ محصول زیبایی: رشد بهتر این گیاه در آفتاب کامل یا کمی سایه و با خاک مرطوب اتفاق می‌افتد. گلبرگ‌ها را به مدت ۱۲ ساعت خشک کرده و به مدت ۱ ماه درون روغن دانه‌های meadowfoam یا روغن دانه رز بخوابانید. سپس روزانه سرم تهیه شده را به زیر و اطراف چشم‌ها بمالید تا چین های پنجه کلاغی از اطراف چشم محو شود.