غربالگری ۲۰ بیماری متابولیک در نوزادان ایرانی

 

رئیس شبکه پزشکی مولکولی کشور با اشاره به اهمیت توجه جدی به بیماری های ژنتیکی، گفت: تمامی نوزادان ایرانی در رابطه با ۲۰ بیماری متابولیک غربالگری می‌شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر سرویس زینلی در مراسم رونمایی از اولین نسخه ژنوم مرجع ایرانیان (ژمیران) در پژوهشگاه علوم و غدد درون ‌ریز متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این کار در کشور شروع شده و باید با قوت ادامه پیدا کند.
وی به استفاده از علم ژنتیک در برخی از موارد حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر می‌توان مشخص کرد که جنین در شکم مادر مبتلا به برخی از بیماری‌ ها است و همچنین می‌توان سلامت آن را قبل از انتقال به رحم مادر مشخص کرد.
زینلی اظهار کرد: هرچند در حال حاضر استفاده‌هایی از علم ژنتیک می‌شود، اما در آینده، این دانش و فناوری کاربردهای بسیار بیشتری در حوزه سلامت و درمان خواهد داشت.
رئیس شبکه پزشکی مولکولی کشور با بیان این که استفاده از داروهای خاص در آینده بر اساس ساختار ژنتیکی فرد انجام می‌شود، گفت: در آینده آزمایش‌های ژنتیکی مشخص می ‌کند که چه داروهایی برای فرد مناسب است.
بنا بر اعلام روابط عمومی برگزاری این مراسم، زینلی پیش بینی کرد که تعیین توالی ژنوم هر فرد به جای صرف میلیاردی، با هزینه حدود ۱۰۰ دلار و به جای ۱۰ سال، حدود یک شبانه روز مشخص خواهد شد که این موضوع نشان دهنده تحول شگرف در این حوزه است.
وی با طرح این سوال که آیا تمام تغییرات ژنتیکی سبب بیماری می‌شوند، گفت: دانشمندان فراوانی در طول سالیان گذشته در این زمینه فعالیت کرده‌ اند تا مشخص کنند که چه تغییرات ژنتیکی بیماری‌ زا نبوده و چه تغییراتی سبب بیماری می‌شود.