درمان آسیب های جدی نخاعی:

نتیجه یک مطالعه مشترک نشان می‌دهد انسان و نوعی مارماهی حاوی یک ژن مشترک هستند که این ژن در گونه آبزی قادر به ترمیم نخاع است. در صورت فعال شدن این ژن در انسان، امکان ترمیم نخاع وجود دارد.

به گزارش بهداشت نیوز، مطالعات محققان آزمایشگاه زیست‌ شناسی MBL، موسسه تحقیقات پزشکی Feinstein، دانشگاه Kentucky و مدرسه پزشکی Icahn در آمریکا نشان می‌ دهد نوعی مارماهی به نام lamprey حاوی یک ژن مشترک با انسان است که این ژن در مارماهی منجر به ترمیم نخاع آسیب‌ دیده می‌ شود. مطالعات نشان می‌ دهد در صورت امکان فعال ‌کردن این ژن در انسان می ‌توان آسیب ‌های جدی نخاعی از جمله معلولیت کامل را درمان کرد. با استفاده از این خاصیت‌ مارماهی که به طور کامل معلول شده بود و توان حرکت نداشت، در عرض 10 تا 12 هفته کاملا بهبود یافت و قادر به شنا کردن شد.

محققان سال‌ها شاهد بهبودی خود به خودی نخاع این گونه آبزی بودند و هرگز نمی ‌دانستند کدام فرآیند مولکولی منجر به بهبود مارماهی می‌شود. در این مطالعه در ابتدا مارماهی را به طور کامل فلج کردند؛ سپس نمونه هایی از مغز و نخاع را گرفتند و این فرآیند را تا سه ماه ادامه دادند. محققان با استفاده از نمونه ها، تمام ژن ها و مسیرهای سیگنالینگ، تغییرات ژنتیکی، پروتئین‌ها و سایر مواد شیمیایی تولید ‌شده توسط سلول ها را بررسی کردند و دریافتند این تغییرات نه تنها در نخاع، بلکه در مغز هم رخ می ‌دهد و مغز نیز در اثر آسیب نخاعی، تغییرات زیادی را متحمل می ‌شود.

نتایج نشان داد فعالیت یک ژن عامل بهبود نخاع است. این مطالعه امید تازه‌ ای در درمان آسیب‌های نخاعی پیش روی محققان قرار داده است؛ هرچند راه درازی تا عملیاتی شدن دارد.