بودجه مربوط به بیماران صعب العلاج حذف نمی شود

عباس زارع نژاد در پاسخ به فضای به‌وجود آمده در جامعه در خصوص اخبار چند روز اخیر درباره لایحه بودجه وزارت بهداشت به مجلس گفت: در تعیین بودجه وزارت بهداشت از این وزارتخانه نظرخواهی شده است اما پیشنهادات دستگاه‌ها الزاماً به ‌طور کامل بر روی کاغذ مطرح نشده و در دولت نهایی نمی‌شود؛ بنابراین به ‌طور معمول مبلغی کمتر از آنچه که به دولت پیشنهاد شده است تصویب خواهد شد.

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر اولویت ارائه خدمات به مردم در وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت به هیچ عنوان نمی ‌خواهد فشاری به مردم وارد شود بدین منظور تحت هیچ شرایطی بسته ‌های خدمتی را کوچک نکرده و به زمان قبل از اجرا شدن طرح تحول سلامت برنمی ‌گردیم. بنابراین به منظور جلب رضایت مردم و افزایش سطح سلامت جامعه بیشترین فشار بر بدنه این وزارتخانه وارد شده و خدشه‌ ای در ارائه خدمات به مردم در بیمارستان‌ها وارد نکرده است.

زارع نژاد علت کاهش بودجه نسبت به انتظار وزارت بهداشت از اختصاص مبلغ بودجه را انباشت مطالبات قبلی، مشکلات اقتصادی دولت، کاهش قیمت نفت و ... معرفی کرد و افزود: طرح تحول سلامت طرحی اجتماعی و غیرنفتی تلقی می‌شود که اجرا و ارائه خدمت آن به مردم منجر به فقرزدایی از جامعه شده است. اجرای این طرح منجر به کاهش هزینه سلامت از سبد خانوار شده و بار فشار روانی ناشی از بیماری‌ها را از دوش مردم کم کرده است. بنابراین بخش اعظمی از هزینه ‌های کمرشکن و فقرزا ناشی از بیماری و درمان در خانواده‌ها کاهش یافته است. در راستای احقاق سیاست‌های فقرزدایی جامعه توجه به سلامت و منابع پایدار در نظام سلامت در اولویت قرار می‌ گیرد براین اساس صرف هرگونه هزینه در خدمات سلامت به مردم از جانب دولت یک نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که متأسفانه این نگاه در برخی لایحه‌های دولت وجود ندارد.

مشاور وزیر بهداشت، در پاسخ به حاشیه ‌های مطرح شده در خصوص حذف بودجه مربوط به بیماران صعب العلاج و دارو‌های گران قیمت از بودجه وزارت بهداشت عنوان کرد: هیچ بسته خدمتی در خصوص بیماران صعب‌ العلاج و دارو‌های گران قیمت که در فهرست دارویی کشور قرار داشته و تحت پوشش بیمه ‌ای هستند، کم نمی‌شود. بلکه با صرفه‌جویی در دیگر حوزه‌ها هزینه ‌های این موارد افزایش می‌یابد. این در حالی است که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به منظور حمایت از بیماران صعب ‌العلاج بر این امر تأکیدات بسیاری داشته است. بنابراین به بیماران اطمینان می‌دهیم در این بخش هیچ اختلالی ایجاد نشده و اجازه نمی‌دهیم کمبود‌های بودجه‌ ای وزارت بهداشت فشاری بر مردم وارد کند؛ چرا که احقاق این هدف از خط قرمز‌های وزارت بهداشت و دولت محسوب می‌شود.

زارع ‌نژاد در ادامه یادآور شد: براساس تعداد بیماران صعب‌ العلاج، سقفی برای حمایت ‌های وزارت بهداشت وجود دارد؛ این افراد تأیید شده و بر اساس نظام پایش و ثبت بیماری‌ها موارد جدید مبتلایان به اینگونه بیماری‌ها نیز تحت پوشش وزارت بهداشت قرار می‌گیرند. بنابراین در این بخش از حمایت‌ها با افزایش بودجه و اعتبار از جانب وزارت بهداشت روبرو خواهیم بود.

وی از اخبار دروغ منتشر شده در فضای مجازی ادامه داد: انتشار اخبار کذب در خصوص عدم حمایت از بیماران صعب العلاج و ایجاد نگرانی در خانواده‌های این بیماران کاری ناپسندیده است و مسئولیت هرگونه اذیت و یا مرگ ناشی از ناامیدی در این بیماران بر عهده افراد شایعه پراکن است. در این زمینه رسانه باید شفاف ‌سازی کرد و نگرانی افراد مبتلا به بیماری‌های نادر و صعب‌ العلاج را کاهش داده و به عنوان وسیله ارتباط جمعی آرامش را در جامعه فراهم آورد. در این راستا به خانواده‌ها اطمینان می‌دهیم تأمین دارو، درمان و مراقبت‌های مناسب برای اینگونه بیماران در اولویت‌های نظام ما قرار دارد. بنابراین در صورت کوچک شدن هر بسته حمایتی در وزارت بهداشت، تحت هیچ شرایطی حمایت از اینگونه بیماران کم و یا بسته خدمات به آن‌ها تغییری نخواهد کرد.

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای اولویت‌ بندی در اختصاص بوجه وزارت بهداشت به حوزه‌های مربوطه گفت: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تکالیفی مربوط به اسناد بالا دست وجود دارد که برنامه ششم توسعه را شامل می‌شود. بنابراین در بودجه سال ۹۷ احقاق برنامه ششم توسعه در اولویت قرار داشته و اختصاص اعتبارات به اجرای احکام این برنامه در حوزه سلامت در سطر امور قرار دارد.

منبع: افکار نیوز