آلفاکلوتو هورمون اصلی ضد پیری 

محققان دانشگاه نیویورک توانستند ساختار اتمی پروتئینی موسوم به آلفا کلوتو و نحوه تاثیرگذاری آن بر کاهش روند پیری را کشف کنند. به گزارش بهداشت نیوز بنقل ازاسوشیتدپرس این تحقیقات نظریه ۲۰ ساله‌ ای را که بر اساس آن آلفاکلوتو هورمون اصلی ضد پیری است، رد کرده و این ویژگی را به فاکتور رشد فیبروبلاست ۲۳ (FGF23) مربوط می‌کند.

بر اساس این تحقیقات آلفاکلوتو تنها اثربخشی هورمون FGF23 را به عنوان عامل اصلی جلوگیری از پیری بهبود می بخشد. فاکتور رشد فیبروبلاست گروهی از فاکتورهای رشد هستند که در رگ زایی، بهبود زخم‌ها و تکامل جنینی دخالت دارند.
دکتر موسی محمدی که رهبری این تحقیقات را بر عهده دارد معتقد است این مطالعه دلیل اصلی پیری را روشن کرده است و اطلاعات آماری به دست آمده از این تحقیقات راهگشای تولید عامل‌های جدید برای تحریک یا مسدود کردن سیگنال‌های آلفاکلوتو FGF23 است.
دکتر محمدی و همکاران او به منظور تشخیص ساختار اتمی پروتئین‌های سیگنال ‌دهنده FGF23 از شیوه‌ ای موسوم به کریستال نگاری اشعه ایکس استفاده کردند. در این تحقیقات مشخص شد FGF23 تنها زمانی قادر به ارسال سیگنال به سلول‌ها است که با پروتئین آلفاکلوتو ترکیب شود.