مهمترین پیشرفت‌های پزشکی سال 2017 میلادی را به ‌طور مختصر مورد بررسی قرار می‌هیم.

1) درمان بی خوابی:

محققان ژنی را کشف کردند که ساعت طبیعی بدن را کنترل می‌کند و توانستند مکانیزمی را که ژن مذکور با استفاده از آن عملکرد بدن را کنترل می‌کند، بیابند.

2) درمان سرطان سینه:

محققان انگلیسی با ترکیب دو داروی Herceptin و Tyverb که هردو برای درمان سرطان سینه کاربرد دارند، داروی جدیدی را تولید کردند که قادر است اندازه تومورهای ایجاد شده در اثر انواع مهاجم سرطان سینه را کاهش دهد.

3) دورنمای جدید کلسترول:

محققان دریافتند با وجود این که به‌ منظور جلوگیری از آثار مضر کلسترول، برای میزان آن در خون سقف تعیین شده است، تعیین حداقل برای کلسترول ضرورتی ندارد و هر چه میزان آن کمتر باشد، خطر ابتلا به سکته و بیماری‌ های قلبی نیز کاهش می‌ یابد.

4) درمان سرطان کودکان:

در سال 2017 داروی جدیدی موسوم به CAR T-Cell ساخته شد که قادر است متداول‌ترین نوع سرطان در کودکان یعنی لوسمی را درمان کند. این دارو از طریق هدایت سیستم ایمنی بردن برای حمله به سلول‌ های سرطانی عمل می‌کند.

5) شناسایی ژن مرتبط با اوتیسم:

محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ژنی موسوم به TRIO را شناسایی کردند که بر جهش‌ های ژنتیکی منجر به بروز بیماری اوتیسم تاثیرگذار است.

6) پیوند سر:

در سال 2017 متخصصان مغز و اعصاب ایتالیایی و چینی زمینه را برای انجام اولین عمل پیوند سر جهان فراهم کردند. در آزمایشات اولیه متخصصان توانستند نخاع قطع شده 9 موش آزمایشگاهی را با موفقیت پیوند بزنند و تمام آن‌ها به غیر از یکی توانستند به مدت 30 روز پس از آزمایش به زندگی خود ادامه دهند.

7) درمان HIV:

محققان دانشگاه یو سی ال ای روش جدیدی را برای درمان HIV ابداع کردند که در آن تمام ویروس‌های خاموش در بدن فعال شده و شروع به تولید مثل می‌کنند و بدین ترتیب امکان نابود کردن آن‌ها فراهم می‌ شود.

8) تعریف جدید فشار خون:

بر اساس تعریف جدید کارگروه دستورالعمل‌ های بالینی انجمن قلب آمریکا از فشار خون، هر شخصی که فشار سیستولیک 130 روی دیاستولیک 80 داشته باشد، دارای فشار خون محسوب می‌ شود.

9) نوآوری در حوزه پارکینسون:

در سال 2017 میلادی داروی جدیدی به نام Xadago برای پارکینسون ساخته شد. این دارو به عنوان مکمل برای آن دسته از بیماران که تاثیر مطلوب را از داروهای مصرفی خود به دست نمی آورند، تولید شده و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیز قرار گرفته است.

10) درمان هپاتیت C:

محققان یک گیرنده سلولی کشف کردند که قادر به تشخیص هپاتیت C است و یک عامل کلیدی برای ساخت واکسن یا داروهای موثر برای این بیماری محسوب می‌شود. اولین دارویی که با استفاده از این گیرنده ساخته شده و Mavyret نام دارد، در ماه آگوست 2017 مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفت.

11) حل مشکل کمبود اعضای پیوندی:

در سال 2017 راهکار جدیدی برای منجمد کردن اعضای بدن ابداع شد که امکان استفاده از اعضای منجمد را در طول یک بازده زمانی طولانی فراهم کرده و موجب حفظ جان میلیون‌ها بیمار نیازمند به پیوند عضو می‌شود.

12) پیشرفت روش‌های درمانی سرطان پانکراس:

در سال 2017 چهار پیشرفت مهم در زمینه درمان سرطان پانکراس حاصل شد:

  • وجود ارتباط بین شروع دیابت و سرطان پانکراس
  • اثرگذاری شیوه درمانی ایمونوتراپی بر سرطان پانکراس
  • شناسایی یک جهش ژنتیکی در 90 درصد از بیماران مبتلا به سرطان پانکراس
  • شناسایی یک باکتری در روده که داروهای شیمیایی را تجزیه کرده و اثر آن را از بین می‌ برد.

منبع: ایرنا