⛔️ تبلیغات پزشکان در صفحات اینستاگرامی ممنوع⛔️

جهانگیری معاون نظارت و برنامه ‌ریزی سازمان نظام پزشکی در ارتباط با تبلیغات پزشکان به ویژه در صفحات اینستاگرام اظهار داشت: به طور کلی در حوزه خدمات سلامت کلمه‌ ای به اسم تبلیغات نداریم و اگر هم باشد منظور اطلاع‌ رسانی بوده که طبق مصوبه مجلس سازمان نظام پزشکی مسئول نظارت بر این اطلاع‌ رسانی و تبلیغات به شمار می ‌رود.

وی افزود: در این زمینه آیین‌ نامه‌ ای در شورای عالی نظام پزشکی تصویب و به حوزه‌های ذی‌ ربط ابلاغ شده است که براساس آن هر کسی بخواهد در حوزه خدمات سلامت، تجهیزات، مواد خوراکی و آشامیدنی تبلیغی انجام دهد یا اطلاع ‌رسانی کند باید از سازمان نظام پزشکی مجوز دریافت کند. همچنین در این آیین‌ نامه مشخص کرده‌ ایم که در حوزه خدمات سلامت چه عناوینی را می‌ توانند استفاده کنند.

معاون نظارت و برنامه ‌ریزی سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه آنچه مورد تأیید ما و گروه‌های علمی پزشکی بوده در این آیین‌ نامه مشخص شده است، گفت: اینکه برخی از پزشکان عکس قبل و بعد عمل جراحی بیمار خود را نشان دهند از لحاظ اخلاقی درست نیست و ما نیز اجازه در این زمینه صادر نمی‌کنیم. البته در زمینه نظارت بر تبلیغات در اینستاگرام باید توجه کرد که این مسئله اخیراً شیوع یافته و ما با تعامل با شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارشاد تلاش کردیم که نظارت‌ها را در این زمینه بیشتر کنیم. برهمین اساس تماس‌هایی با هر دوی این سازمان ها انجام گرفته است.

جهانگیری با بیان اینکه مجلس قانونی در زمینه نظارت بر تبلیغات اینستاگرام دارد، گفت: ما هم برهمین اساس تخلفات را پیگیری می ‌کنیم از طرفی سازمان بازرسی کل کشور تأکید کرده که این موضوع نیازمند رسیدگی است و ما آن را جزو وظایف سازمان نظام پزشکی می‌دانیم. البته باید به سمتی پیش رویم که ابتدا این مسئله را برای همکاران توضیح دهیم و اگر رعایت نکردند برخورد لازم انجام شود.

وی با تأکید براینکه خاطیان در این زمینه به دادسرای انتظامی معرفی می‌شوند، گفت: البته باید قبول کنیم که نظارت بر این مسئله در فضای مجازی همچون صفحات اینستاگرام سخت است ولی به طور کلی تبلیغات و اطلاع ‌رسانی اگر اغوا کننده باشد و به غیر از محل کار و نوع کار اطلاع دیگری انجام گیرد تخلف صورت گرفته و سازمان نظام پزشکی در این زمینه برخورد لازم را انجام می‌دهد.