متخلفانی که در استان فارس بدون تخصص و با دستگاه های قاچاق در زمینه پوست و مو فعالیت می کنند.

به گزارش خبرنگار خبرجنوب، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی با کسی تعارف ندارند؛ همین که یک مرکز غیرمجاز پوست و زیبایی پیدا شود، آن را تعطیل می کنند؛ چه اینکه امسال 19 مرکز غیرمجاز تعطیل شده اند که البته عدد کمی نیست. در این میان شاید برخی از سر بیکاری باشد که به دریافت خدمات عجیب و غریب زیبایی، آن هم در مراکز زیرزمینی روی می آورند.

دکتر هنجنی، رئیس متخصصین پوست ایران و فارس می گوید: متاسفانه با وجود انعکاس مطالبی مربوط به عوارض جبران ناپذیر دریافت خدمات زیبایی از مراکز زیرزمینی و غیرمجاز، همچنان تبلیغات مربوط به آن در کوچه و خیابان، در و دیوار، پیاده رو، سوپرمارکت ها و خصوص سایت های تبلیغاتی و شبکه های مجازی مشاهده و روز به روز بیشتر می شود.

دکتر فرهاد هنجنی یادآور شد: حتی در شیراز تبلیغات بیلبوردی هم برای فروش دستگاه های لیزر تنها با یک شماره موبایل مشاهده می شود و اگر قرار باشد هر کسی دستگاهی بخرد و این خدمات را ارائه دهد با عوارض روزافزون روبه رو می شویم.

وی می گوید: از برخی کلینیک های زیبایی غیرمجاز که بگذریم، تعدادی از آرایشگاه ها هم در این حوزه ها فعالیت می کنند، در حالی که هیچ آرایشگاهی اجازه انجام کارهای پوستی و لیزر را ندارد و هرگونه کاری در این زمینه تخلف است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز می افزاید: تبلیغات یاد شده بدون دریافت مجوز از نظام پزشکی تخلف است اما به نظر می رسد برخی این مسئله را جدی نمی گیرند و بطور دائم، تبلیغات خدمات زیبایی که باید توسط متخصص پوست ارائه شود از سوی افرادی که دخالت در امور پزشکی می کنند در فضای مجازی تبلیغ می شود.

دکتر هنجنی می گوید: جلسات مشترکی با معاونت درمانی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز داشته ایم تا برخوردهای جدی تر با متخلفان حوزه پوست انجام گیرد، در این باره نظارت ها تشدید و مراکز غیرمجاز مربوطه تعطیل خواهد شد.

وی می افزاید: در این باره قوانین سخت تری در انتظار متخلفان است و دستگاه های لیزر آرایشگاه ها هم ضبط می گردد.

دکتر مهدی قهارترس متخصص پوست در گفت و گو با خبرنگار خبرجنوب می افزاید: درحالی که رفتن به کلینیک های زیبایی زیرزمینی باعث سوختگی پوست و ایجاد لکه های تیره می شود و بارها و بارها شکایت هایی در این باره با مراجعه به پزشکی قانونی و دانشگاه های علوم پزشکی شیراز  به تشکیل پرونده های سنگین منجر شده، اما هنوز برخی فکر می کنند تنها همسایه دچار عوارض این اقدامات می شود و برای آن ها اتفاقی نخواهد افتاد. 

دکتر قهارترس می افزاید: برای استفاده از دستگاه لیزر جهت رفع موهای زائد، ابتدا باید وضعیت فرد بررسی شود تا مشخص شود که آیا او دچار اختلال هورمونی است یا خیر؟ درحالی که مراکز زیرزمینی سطح شهر، نه تخصص مربوط را دارند و نه وضعیت مراجعه کننده برای آنها اهمیتی دارد بلکه هدف اصلی سودجویی و افزایش مشتری است.

نایب رئیس انجمن متخصصین پوست فارس هم می گوید: درخواست خدمات زیبایی و پوست در فارس بخصوص بین خانم های جوان به طرز بیمارگونه ای زیاد شده است که به نظر می رسد مشکلات روحی و نداشتن اعتماد به نفس کافی باعث می شود دختران جوان تصور کنند زشت هستند و برای رفع آن به هر چیزی متوسل شوند.

دکتر خلیل ا.. حامدپور می افزاید: بسیاری از این درمان های زیبایی واقعا لزومی ندارد اما مردم اگر بر این امور اصرار و یا به دلایلی از جمله بیماری به خدمات زیبایی نیاز پیدا می کنند به متخصص پوست و جراح پلاستیک مراجعه کنند و اگر از پزشک عمومی این خدمات را می خواهند نسبت به گذراندن دوره های مربوطه توسط وی در مراکز معتبر مطمئن باشند.