روش جدید برای درمان بیماری های پوستی

محققان فرانسوی نوعی پارچه موسوم به Fluxmedicare تولید کردند که در آن فیبرهای نوری و یک سیستم کنترل کننده تعبیه شده است و امکان درمان بیماری های پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و کراتوز اکتینیک را فراهم می‌کند.

به گزارش بهداشت نیوز، محققان فرانسوی نوعی پارچه موسوم به Fluxmedicare تولید کردند که در آن فیبرهای نوری و یک سیستم کنترل کننده تعبیه شده است و امکان درمان بیماری های پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و کراتوز اکتینیک را فراهم می‌کند. هدف محققان از انجام این پروژه ساخت پارچه‌ ای انعطاف ‌پذیر و نور ده بود که در درمان فوتو دینامیک بیماری Actinic Keratoses  کاربرد دارد.

مهم ‌ترین ویژگی این بیماری پوستی، لکه‌های زیر پوستی است که اغلب در روی صورت، لب‌ها، گردن و پشت دست‌ها ایجاد می‌شود. این پروژه به منظور جایگزینی سیستم‌های PDT‌  (فتودینامیک تراپی)که در آن‌ها از پنل‌ های بزرگ برای نور دهی به پوست بیماران و درمان AK استفاده می‌شود، اجرا شده است. این سیستم‌ها موجب التهاب پوست و درد می شوند.

عملکرد سیستم جدید شبیه به سیستم PDT است و در آن ابتدا کرمی روی پوست مالیده می‌شود و سپس نور ساطع شده از پارچه موجب تسریع واکنش بین اکسیژن موجود در هوا و ماده حساس به نور موجود در کرم می‌شود. تنها تفاوت دو شیوه در منبع نور است.

در این سیستم جدید به جای استفاده از پنل‌های نوری بزرگ، فیبرهای نوری تعبیه شده در بافت پارچه، نور مورد نیاز را بدون ایجاد التهاب، سوختی و درد، تامین می‌کنند. محققان در آزمایشات کلینیکی این سیستم توانستند مجموعه‌ ای از عوارض پوستی را برطرف کنند. بر اساس این تحقیقات سیستم جدید، میزان درد ایجاد شده در بدن بیماران را تا 90 درصد کاهش می‌دهد.

همچنین هزینه استفاده از این سیستم حدود 5000 یورو است که تقریبا معادل یک سوم هزینه لازم برای استفاده از سیستم‌ های موجود در بازار است.